Modernizarea transportului public din Timișoara continuă cu instalarea a 50 de stații noi până la finalul anului, contribuind la creșterea semnificativă a numărului de utilizatori.
Timișoara accelerează modernizarea infrastructurii de transport public, cu promisiunea că până la sfârșitul anului vor fi montate 50 de stații noi. În prezent, 42 dintre acestea au fost deja înlocuite, inclusiv în zonele recent reabilitate, precum bulevardele Cetății, Vidrighin și Bogdăneștilor. O nouă serie de stații este în curs de instalare, aducând orașul mai aproape de standardele moderne de confort și eficiență pentru călători.
„Creșterea confortului pentru timișorenii care folosesc transportul public este una dintre prioritățile noastre strategice,” au transmis reprezentanții administrației locale. În ultimii ani, investițiile în transportul public au inclus achiziția de tramvaie noi, autobuze electrice și firobuze, o aplicație de planificare a călătoriilor și modernizarea infrastructurii de tramvai.
Datele arată că aceste măsuri au început să aibă un impact semnificativ: utilizarea transportului public a crescut de la 31% la 51% în ultimii trei ani. Aceasta confirmă că Timișoara este pe drumul cel bun pentru a transforma transportul public într-o opțiune de călătorie principală, oferind o alternativă viabilă și atractivă pentru locuitorii orașului.
- Răsturnare de situație la Cotroceni. PNL s-a sucit în ultimul moment, iar Nicușor Dan amână desemnarea premieruluiDupă mai multe zile de discuții și tensiuni între partidele parlamentare, România rămâne în continuare fără un premier desemnat și fără o formulă agreată pentru viitorul Guvern. Liderii partidelor s-au… Citește mai mult: Răsturnare de situație la Cotroceni. PNL s-a sucit în ultimul moment, iar Nicușor Dan amână desemnarea premierului
- Proiectul „GreenSHIFT Europe”, aprobat de CJ Timiș. Fonduri europene pentru reprofilarea muncitorilor din industria auto afectați de concedieriAngajații din industria auto din județul Timiș, care se confruntă cu teama pierderii locului de muncă pe fondul restructurărilor masive, primesc o mână de ajutor. Consiliul Județean Timiș va coordona… Citește mai mult: Proiectul „GreenSHIFT Europe”, aprobat de CJ Timiș. Fonduri europene pentru reprofilarea muncitorilor din industria auto afectați de concedieri
- Siegfried Mureșan este propunerea comună a PNL, USR și UDMR pentru funcția de premierReprezentanții PNL, USR și UDMR au anunțat decizia de a-l susține pe europarlamentarul și vicepreședintele PNL Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru al României. Liderii celor trei formațiuni politice mizează… Citește mai mult: Siegfried Mureșan este propunerea comună a PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier
- Inițiativa USR „Adio, copie de buletin”, raport de admitere în comisiile Senatului. Vlad Șendroiu: Statul trebuie să verifice singur datele pe care deja le are (P)Vlad Șendroiu, deputat de Timiș: „Este momentul să devenim o țară normală la cap. Nu mai este posibil ca, în 2026, o autoritate să-ți ceară zeci de documente pe care… Citește mai mult: Inițiativa USR „Adio, copie de buletin”, raport de admitere în comisiile Senatului. Vlad Șendroiu: Statul trebuie să verifice singur datele pe care deja le are (P)
- O nouă investiție la Spitalul Județean din Timișoara. „Casa Austria” primește un tratament de 50 de milioane de leiClădirea „Casa Austria” din cadrul Spitalului Județean din Timișoara va intra într-un proces de modernizare. Investiția de aproximativ 50 de milioane de lei, susținută din bani europeni și fonduri de… Citește mai mult: O nouă investiție la Spitalul Județean din Timișoara. „Casa Austria” primește un tratament de 50 de milioane de lei















